HOME OF THE RAIDERS

  • Collins-Maxwell MS - HS: 515-387-1115 | Collins-Maxwell Elementary: 641-385-2446

Welcome to Collins-Maxwell Community School District!

The mission of the Collins-Maxwell School District is to prepare responsible individuals for the future through academic and social experiences.

It is the policy of the Collins-Maxwell Community School District not to discriminate on the basis of race, creed, color, sexual orientation, gender identity, national origin, sex, disability, religion, age, political party affiliation, or actual or potential parental, family or marital status in its programs, activities, or employment practices as required by the Iowa Code sections 216.9 and 256.10(2), Titles VI and VII of the Civil Rights Act of 1964 (42 U.S.C. § 2000d and 2000e), the Equal Pay Act of 1973 (29 U.S.C. § 206, et seq.), Title IX (Educational Amendments, 20 U.S.C.§§ 1681 – 1688), Section 504 (Rehabilitation Act of 1973, 29 U.S.C. § 794), and the Americans with Disabilities Act (42 U.S.C. § 12101, et seq.).



 
 
 
 


 

Mascot and Colors Voting

Here is the form for the mascot/colors voting. Instructions are on there, and each person is allowed one vote. This will be open until November 28.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXptnaZXrn1qySUeJXAqDwBFBK2Zux86c3Um5cME4V6NEr2w/viewform

 
 


Collins-Maxwell is excited to begin participation in the Back Pack Program.  This program is sponsored by the Food Bank of Iowa.  Pre-K through 6th grade students that meet the requirements will receive a a bag of food in their back backs on Fridays to take home for the weekend.  The food bank provides some items, but we are hopeful that school groups and community organizations will provide some additional items throughout the year, as well.  If you have any questions or suggestions, please email Kelly Peavey at colkitchen@collins-maxwell.k12.ia.us



 

The Governor’s STEM Council announcing the 10 new STEM BEST awardees and being a part of the Story County Consortium (Ames, Ballard, Collins-Maxwell, Colo-NESCO, Gilbert, Nevada, and Roland-Story School Districts) we were awarded in the  North Central STEM Region.  For more information click on the link. MediaRelease_2016-STEM-BEST-Awardees

 


 


Parents,

Are you confused when you see your student’s Iowa Assessments Profile Narrative?  Do you know if your student is proficient or not in reading, math and science?

We have created a narrated slideshow to help answer some of your questions about this state test.  We hope this will answer some of your questions and explain the scores generated from these assessments.  If you have any other questions please feel free to talk with your student’s teacher.

CM Iowa Assessment Video

 


Thank you to our yearbook sponsors!

Platinum Sponsors
Allen L. Kockler Co. - Nevada, IA, JKT Constuction - Maxwell, IA, Midwest Insurance Corp. - Maxwell & Collins, IA Exchange State Bank - Collins, IA Grassroots Action Inc. - Maxwell, Meusburger Construction - Maxwell, IA,  Put it On Video - Clive, IA Farmer's Cooperative Co. - Collins, IA Collin's Lions Club - Collins, IA

Gold Sponsors
Olberding Law Office - Nevada, IA  State Bank & Trust Co. - Nevada, IA Fidelity Bank - West Des Moines, IA Story Medical Clinic - Maxwell - Nevada, IA, Center Grove Orchard - Cambridge, IA, Muscular Rehab Clinic -Maxwell, IA, Collins Wellness Center - Collins, IA

Silver Sponsors
Logsdon's Grocery - Maxwell, IA, Toots's Cutting Parlor - Maxwell, IA Community Bank - Nevada, IA Twin Anchors Golf: LawnPro - Colo, IA  Bacon Funeral Home & Crematory - Nevada, IA

Donations
Central Veterinary Services PLC - Melbourne, IA Vetter Equipment - Nevada, IA  Bud's Auto Repair, Inc. - Huxley, IA  McDaniel Insurance - Nevada, IA  Ness Farm Supply - Maxwell, IA  Weirs Insurance - Colo, IA  Nevada Chamber of Commerce - Nevada, IA  Quick's Hardware & Rental - Huxley, IA  Baxter Real Estate Agency - Baxter, Ia  Tamara Ross State Farm Insurance - Nevada, IA  Central Iowa Building Systems, Inc - Nevada, IA  Jordening Law Office, P.C. - Nevada, IA  Barilla America, Inc - Ames, IA

 

 

DAILY ANNOUNCEMENTS

  • Daily Announcements

    December 5, 2016

    Day 71

     

    1. The C-M Dance team achieved a division 1 rating for both of their routines and brought home two trophies after last weeks State Dance Competition! 4th in Pom and 5th in Jazz! Way to dance girls!!! 

    Then Dance team will be selling candy grams again this year! They are $1.00 each. So, start making your list of all the people you would like to send a candy gram to! The dance team will start selling this Thursday!! The candy grams will be delivered the day before Winter break!

     

     

    2. The CM Robotics Team took 4th in a 11 team league tournament Saturday putting them in good position going into the regional tournament December 17th at Nevada.  They are moving up in the rankings quickly!

     

     

    3. Good luck to the 7th/8th grade girls and boys basketball teams as they take on South Hamilton tonight. The 8th grade girls tip off at 4:30  pm right here in Maxwell. The 8th grade boys tip off at 4:30 pm in Ellsworth.

     

     

    4. Good luck to the 9th/JV girls as they travel to Jewell tonight to take on South Hamilton. 9th grade tips off at 6 pm. JV/Freshmen Girls are leaving at 4:10 from Collins and 4:15 from Maxwell.

     

     

    5. Just a reminder that eligibility is figured at semester. Please start reminding your students of this fact and that the penalty is 30 days they have to sit out of their current sport or of their next sport they are participating in.

     

     

    6. Senior Parents ~ We will be having an After Prom 2017 meeting on Thursday, December 8th

     @ 5:30pm (Maxwell Commons).  Please come and join us in helping our seniors plan their after prom!!!

     

     

    7. Blue Jay Duals - Collins-Maxwell-Baxter
    Match #1 Round 1: Boone defeated Collins-Maxwell-Baxter 60-12

    220 - Jacob Melton (Boone) over Cody Galbraith (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:19
    285 - Jordan Angle (Boone) over Archer McFadden (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 2:38
    106 - Carter Davis (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    132 - James Runestad (Boone) over Tate Ewing (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:57
    138 - Norbert Riyazimana (Boone) over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:24
    145 - Mason Hulse (Boone) over Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) Inj 1:28
    152 - Jimmy Boustead (Boone) over Andrew Esqueda (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:27
    160 - Evan Bianchi (Collins-Maxwell-Baxter) over Anthony Keller (Boone) Fall 3:37


    Match #2 Round 3: Cedar Rapids Washington defeated Collins-Maxwell-Baxter 56-12

    220 - William Faulkner (Cedar Rapids Washington) over Cody Galbraith (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 1:00
    285 - Archer McFadden (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    106 - Carter Davis (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    132 - Will Foreman (Cedar Rapids Washington) over Tate Ewing (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:36
    138 - Caleb Velasquez (Cedar Rapids Washington) over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 5:11
    145 - Chris Karamitros (Cedar Rapids Washington) over Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:50
    152 - Logan Sears (Cedar Rapids Washington) over Andrew Esqueda (Collins-Maxwell-Baxter) TF 15-0
    160 - Tyonchi Johnson (Cedar Rapids Washington) over Evan Bianchi (Collins-Maxwell-Baxter) Dec 6-3

    Match #3 Round 4: Bondurant-Farrar defeated Collins-Maxwell-Baxter 57-15
    152 - Shawn Glaser (Bondurant-Farrar) over Andrew Esqueda (Collins-Maxwell-Baxter) Dec 12-7
    160 - Evan Bianchi (Collins-Maxwell-Baxter) over Jakob Oleson (Bondurant-Farrar) Dec 1-0
    220 - Louis Long (Bondurant-Farrar) over Cody Galbraith (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 1:39
    285 - Archer McFadden (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    106 - Colby Lillegard (Bondurant-Farrar) over Carter Davis (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:45
    132 - Walter Long (Bondurant-Farrar) over Tate Ewing (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 1:09
    138 - Kaeden Lozano (Bondurant-Farrar) over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 1:11
    145 - Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 

    Match #4 Round 5: Saydel defeated Collins-Maxwell-Baxter 54-18
    106 - Dylan Becker (Saydel) over Carter Davis (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 1:07
    132 - Tate Ewing (Collins-Maxwell-Baxter) over Corbin Lilly (Saydel) Fall 2:46
    138 - Hunter Allen (Saydel) over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) Fall 0:46
    152 - Trent Stephenson (Saydel) over Andrew Esqueda (Collins-Maxwell-Baxter) Dec 9-3
    160 - Evan Bianchi (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    220 - Cody Galbraith (Collins-Maxwell-Baxter) over Unknown (Unattached) Forf 
    285 - Hunter Jesse (Saydel) over Archer McFadden (Collins-Maxwell-Baxter) Dec 3-1

    Blue Jay JV Invitational Results for Collins-Maxwell-Baxter
    JV Bracket 11 - Jordan Barrett's place is 3rd and has scored 9.00 team points.
    Round 1 - Ethan Sturm-Smith (Dowling Catholic) won by decision over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) (Dec 7-2)
    Round 2 - Ethan Smith (Bondurant-Farrar) won by decision over Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) (Dec 10-3)
    Round 3 - Jordan Barrett (Collins-Maxwell-Baxter) won by fall over Tyrique Woods (Cedar Rapids Washington) (Fall 4:22)

    JV Bracket 13 - Simon McKinney's place is 3rd and has scored 9.00 team points.
    Round 1 - Herz Hashim (Cedar Rapids Washington) won by fall over Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) (Fall 1:39)
    Round 2 - Chase Hauschilt (Dowling Catholic) won by fall over Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) (Fall 0:16)
    Round 3 - Simon McKinney (Collins-Maxwell-Baxter) won by fall over Adrian Nunez (South Tama County) (Fall 4:15)

    JV Bracket 16 - Austin Good's place is 3rd and has scored 9.00 team points.
    Round 1 - Ezekiel Smith (Pella) won by major decision over Austin Good (Collins-Maxwell-Baxter) (Maj 13-5)
    Round 2 - Sam Markey (Waukee) won by fall over Austin Good (Collins-Maxwell-Baxter) (Fall 0:51)
    Round 3 - Austin Good (Collins-Maxwell-Baxter) won by fall over Ruben Garcia (South Tama County) (Fall 0:24)

  • 1:30 Dismissals on Tuesday (August 23) and Wednesday (August 24).

    Zootopia Under the Stars on Friday, September 9! 

Lunch Menus